Sigurnost interneta
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Visoka škola za menadžment

Privatnost i bezbednost su povezani, ali razliciti koncepti. Loš sistem bezbednosti vodi u potencijalno narušavanje privatnosti.
Privatnost
Pre razvoja Interneta, kompjuterski zasnovane pretnje, usmerene na privatnost, bile su ogranicene zbog nedostatka integracije baza podataka, relativo slabe veštine korisnika, siromašno povezanih mreza i celokupne ogranicene upotrebe informacione tehnologije u ekonomiji. Sa razvojem digitalne ekonomije ove pretnje su povezane. Hoteli su uveli rezervisanje preko Interneta. Šta se dešava ako neko iz Hiltona rezerviše sve sobe u svim Hyatt hotelima u svetu? Pošto cipovi mogu da se smeste svuda, problemi vezani za privatnost kulminiraju. Na primer, sa razvojem pametnih kartica, potreba za bezbednom verifikacijom raste. Cip moze nositi mnogo informacija o vlasniku: ko je, gde je kupio, cenu, cak i licne finansijske informacije.
Vladine smernice. Vlade godinama preduzimaju korake da zaštite privatnost. U 1980. god. OECD je razvila smernice za zaštitu licne infromacije, cija suština je prosta:
ogranicavanje prikupljanja informacija (prikupljati samo potrebne informacije);
gde god je to moguce, prikupljati informacije direktno od pojedinaca, kojima pripadaju;
koristiti informacije samo u nameravanu svrhu, o kojoj je subjekat informisan;
dati subjektima mogucnost pristupa njihovim licnim informacijama i pravo da trazže njenu korekciju, ako je nekorektna.
Ove smernice su stare i moraju se menjati.
Alternativni pristupi. Postoji pet osnovnih pristupa privatnosti.
Laissez Faire. "Zašto da brinete ako nemate ništa da sakrijete"- sve manje i manje ljudi veruje u ovo, posebno posle povecane invazije na privatni i poslovni zivot.
Dobrovoljni kodeksi i standardi. Oni obezbedjuju fleksibilnost za organizacije iz razlicitih sektora, a mogu biti jaci nego zakonski. Ovo povlaci pitanja: ko je odgovoran, gde ošteceni korisnik treba da trazi naknadu štete i kako dobrovoljni kodeksi mogu da obezbede zaštitu, ako se vrednost licnih informacija povecava sa razvojem informacione ekonomije.
Regulativa. Potrošaci, u slucaju privatne zaštite, favorizuju zakonodavstvo.
Obrazovanje kupaca.
Aktivna i informisana javnost je najracionalniji nacin da se postigne zaštita privatnosti. To je samo u slucaju kad društvo razume svoje opšte interese. Onda pitanja privatnosti mogu biti rešena bez mešanja vlade.
Korak dalje. Na Internetu postoji home page, tzv. "crna lista Internet oglašivaca". Ima cilj da spreci neodgovarajuce oglašavanje na Internetu. Ona opisuje prestupnike i njihovo neprimereno ponašanje, ocekujuci da ce ljudi, koji to citaju, na neki nacin kazniti krivce. Obezbedjena je i lista 10 nacina kaznjavanja. Jedan popularan nacin je da se udje u njihove sisteme i unište se.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!